Registrace ukrajinským uprchlíkům již poskytují jednotlivé složky ve svých institucích, provoz KACPU skončil

9. 8. 2022

Od 10. srpna pomáhají jednotlivé složky s registrací uprchlíků z války sužované Ukrajiny již na svých běžných pracovištích, především na Ulrichově náměstí 810 v Hradci Králové. Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Hradci Králové ukončilo v pondělí 8. srpna svůj provoz.

„Stejně jako ostatní kraje dále zajistíme systémový přístup k registraci uprchlíků, ale na základě vyhodnocení získaných zkušeností a efektivity nákladů jsme se rozhodli, že všechny zainteresované složky již přejdou takzvaně do svých kanceláří v jednotlivých institucích, kde budou od středy 10. srpna plnit své kompetence v souvislosti s uprchlickou krizí,“ řekl hejtman Martin Červíček.

V administrativní budově na Ulrichově náměstí sídlí dvě klíčové složky, které zabezpečují proces registrace uprchlíků, a to krajské ředitelství Policie ČR a také Odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR. Své stanoviště zde bude mít integrační centrum. Na tento proces postupně navazují další zainteresované organizace jako například úřad práce, zdravotní pojišťovna a podobně, které již také budou pracovat ve svých úřadech.

Jednotlivá stanoviště budou v provozu od středy 10. srpna a registrace uprchlíků bude poté probíhat nadále tři dny v týdnu – v pondělí, středu a pátek od 8:00 do 15:00.

Dosavadní sídlo KACPU, krajská budova Na Okrouhlíku, bude nadále sloužit pro nouzové přečkání v případě příjezdu uprchlíků bez zajištěného ubytování.

„Pokud by se situace změnila, jsme samozřejmě připraveni vrátit se do modelu centrálního pracoviště pravděpodobně opět na Okrouhlíku, protože se nám osvědčilo. Dnes je ale situace diametrálně odlišná a měli bychom efektivně nakládat s finančními prostředky, ale i s kapitálem těch lidí, kteří pět měsíců pracovali na tom, abychom vše zvládli. Jsem přesvědčen o tom, že současné ukončení provozu KACPU je správné rozhodnutí,“ zhodnotil hejtman Martin Červíček.

KACPU Hradec Králové začalo registrovat první uprchlíky z Ukrajiny 2. března 2022 v Kongresovém centru ALDIS. Od 2. března do 5. srpna 2022 celkem zaregistrovalo 18 092 občanů Ukrajiny. HZS KHK z tohoto počtu zajistil náhradní ubytování pro 2 673 lidí.