Olympiáda dětí a mládeže

_uvod: Olympiáda děrí a mládeže

Jubilejní 20. ročník Olympiády dětí a mládeže 2023, republikové soutěže krajských výprav, pořádal Královéhradecký kraj spolu s Českým olympijským výborem.

Největší sportovní svátek pro mladé talentované sportovce ze všech 14 krajů republiky ve věku 12 až 16 let probíhá každoročně již od roku 2003 a pravidelně se střídají letní a zimní hry. Za dvacet let existence celého projektu ODM prošly sportovišti tisíce mladých lidí, pro které byla a je účast na této akci nezapomenutelným životním zážitkem. Někteří z nich, jako například Ester Ledecká nebo Josef Dostál, se dostali i na velkou olympiádu.

Věříme, že o dalších sportovcích, kteří náš region budou reprezentovat i v budoucnu, určitě uslyšíme. Jsme kraj, který sportování mládeže podporuje a může se pyšnit zvučnými jmény a velkými úspěchy na sportovním poli. Příští Olympiáda dětí a mládeže se uskuteční v Jihočeském kraji v červnu 2024. Přípravy krajské výpravy budeme bedlivě sledovat a vás průběžně informovat. Sledujte nás.

11.6.2024

Krajská výprava mladých sportovců finišuje svoji přípravu, na olympijskou plochu ji povede Lucie Charvátová

Výprava Královéhradeckého kraje se zúčastní 21. Olympiády dětí a mládeže České republiky (ODM), která se koná od 23. do 27. června v Jihočeském kraji. Na plochu při slavnostním zahájení v Českých Budějovicích ji povede vlajkonoška a rodačka z Vrchlabí Lucie Charvátová, česká reprezentantka v biatlonu. O medaile a co nejlepší umístění v bodovaném pořadí krajů se chystá bojovat 237 krajských sportovců ve věku 12 až 16 let ve 20 sportech.

19.2.2024

Po roce zpět

Po roce a pár dnech vedly kroky hejtmana Martina Červíčka a náměstka Arnošta Štěpánka zpět do olympijských měst, do Špindlerova Mlýna, Vrchlabí, Nové Paky a Trutnova. Partnerská města ODM 2023 si rozdělila krajskou dotaci přes 4 miliony korun. Jde o peníze, které se podařilo ušetřit z rozpočtu her a vedení kraje rozhodlo, že patří jim.

30.11.2023

Více jak čtyři miliony korun si rozdělí Špindlerův Mlýn, Vrchlabí, Trutnov a Nová Paka, partnerská města zimní ODM 2023

Na základě návrhu vedení Královéhradeckého kraje včera zastupitelstvo schválilo dotaci na posílení sportovních a volnočasových aktivit ve městech, která se organizačně podílela na pořádání lednové 20. Olympiády dětí a mládeže 2023 v Královéhradeckém kraji. Trutnov, Vrchlabí, Nová Paka a Špindlerův Mlýn si tak rozdělí nevyčerpané finanční prostředky z pořádání ODM 2023 ve výši 4,3 milionu korun.

12.10.2023

Olympiáda dětí a mládeže 2023 získala prestižní ocenění

Prestižního ocenění se dočkala lednová Olympiáda dětí a mládeže, kterou ve Špindlerově Mlýně pořádal Královéhradecký kraj ve spolupráci s Českým olympijským výborem. Na konferenci Sport Alive 2023 zaměřené na propojování sportu, marketingu a veřejného sektoru totiž Královéhradecký kraj ovládl kategorii Nejlepší projekt města či kraje. Potvrdilo se tak, že lednový Špindl přinesl skvělý zážitek mladým a nadějným sportovcům z celé republiky, jejich trenérům, kamarádům, rodičům a fanouškům zimních sportů. Královéhradeckému kraji se pořadatelství 20. ročníku Olympiády dětí a mládeže povedlo.

7.8.2023

Knižní ohlédnutí za úspěšnou výpravou krajských sportovců na ODM

Půl roku po Olympiádě dětí a mládeže 2023, která se konala v lednu ve Špindlerově Mlýně, přináší Královéhradecký kraj fotografickou knihu jako vzpomínku na historicky nejúspěšnější olympiádu za dvacet let trvání projektu. Díky umístěným QR kódům je interaktivní a sportovcům z krajské výpravy připomene atmosféru zimních sportovišť, stadionů a olympijského dění.

14.6.2023

Olympiáda dětí a mládeže už za rok!

Další největší multisportovní akce pro děti a mládež, a to letní olympijské hry, se bude konat od 23. do 27. června 2024 v Jihočeském kraji. V červnu 2024 do Českých Budějovic přijede přes 4 000 účastníků ODM a výprava sportovců Královéhradeckého kraje nebude chybět.

5.5.2023

Symbolická závěrečná tečka za ODM v podobě společných setkání

Konce zimní sportovní sezony využil hejtman Martin Červíček spolu s náměstkem pro oblast školství Arnoštem Štěpánkem. Krajskou výpravu mladých reprezentantů na Olympiádě dětí a mládeže 2023 včetně trenérů pozvali na malé ohlédnutí za velmi úspěšnou akcí, jakou se stal její dvacátý ročník v překrásném prostředí Krkonoš. Společné květnové setkání, na které volně navázala akce Českého olympijského výboru v podobě poděkování pořadatelům a organizačnímu týmu, bylo závěrečnou tečkou za úspěšnou olympiádou.

22.2.2023

Jaká byla Olympiáda dětí a mládeže v našem kraji řečí čísel?

20 000 fanoušků bylo na místě ve Špindlu a přes půl milionu u televizních obrazovek. Kolik hodin přenosů běželo na kanále ČT sport? Kolik vzniklo fotek a článků? A kolik kilometrů nachodil maskot? Všechno víme! Tak se pojďme za největší multisportovní akcí v České republice ohlédnout řečí čísel.

16.2.2023

Fotoreportáž z Olympiády dětí a mládeže 2023

Největší sportovní svátek pro mladé talentované sportovce ze všech 14 krajů republiky je za námi. Města Špindlerův Mlýn, Vrchlabí, Trutnov a Nová Paka na týden ožila fanoušky a mladými olympioniky, kteří předvedli výborné sportovní výkony. Jubilejní 20. Olympiáda dětí a mládeže ČR (ODM) byla navíc pro sportovce, kteří reprezentovali Královéhradecký kraj, tou historicky nejúspěšnější. Získali 31 medailí a v celkovém pořadí krajů obsadili s 252 body poprvé zlatou příčku, a to před Moravskoslezským a Libereckým krajem.

3.2.2023

Krajská výprava zaznamenala na Olympiádě dětí a mládeže historicky nejlepší výsledek

Jubilejní 20. olympiáda dětí a mládeže byla pro mladé sportovce, kteří reprezentovali Královéhradecký kraj, historicky nejúspěšnější. Sportovci získali celkem 31 medailí a v celkovém pořadí krajů obsadili s 252 body poprvé zlatou příčku, a to před Moravskoslezským a Libereckým krajem. Závodníci předvedli skvělé sportovní výkony a všichni účastníci olympiády zažili i jedinečnou atmosféru a z Krkonoš si odvážejí životní zážitky a nová přátelství.

2.2.2023

Studentská televize COOlich TV vysílala denní zpravodajství z olympiády

Tři redakční týmy COOlich TV složené ze studentů krajských středních škol natáčely reportáže z Olympiády dětí a mládeže, která se uskutečnila na konci ledna ve Špindlerově Mlýně. Pod odborným vedením si středoškoláci vyzkoušeli několik druhů činností, které se přímo vztahují ke zpravodajské profesi.

1.2.2023

Trojnásobná olympionička vytvořila sladké překvapení k 20 letům trvání projektu ODM

Skulpturu v podobě lyžaře z cukrářské modelovací hmoty k jubilejní 20. Olympiádě dětí a mládeže ČR 2023 vytvořila Eliška Hebká, absolventka Střední školy gastronomie a služeb Nová Paka a držitelka dvou zlatých medailí v cukrářské artistice ze Světové olympiády kuchařů a cukrářů IKA Erfurt. V roce 2020 přidala do sbírky další zlatou medaili na Světové olympiádě IKA Stuttgart.

30.1.2023

Cenu fair play si z Olympiády dětí a mládeže odnesl orientační běžec Matěj Čečka z Hradce Králové

Reprezentant výpravy Královéhradeckého kraje, lyžařský orientační běžec Matěj Čečka, získal cenu fair play na Olympiádě dětí a mládeže ČR 2023, která 26. ledna skončila ve Špindlerově Mlýně. Fair play chování je jeden z pilířů olympijských závodů, ke kterému v úvodu soutěžních dnů vyzvala závodníky předsedkyně Českého klubu fair play Šárka Strachová. Po celou dobu her sportovce sledovali rozhodčí, trenéři a organizátoři na všech sportovištích a v závěru olympiády komise rozhodla o nejlepším činu. Cenu fair play získal Matěj Čečka, reprezentant výpravy Královéhradeckého kraje.

30.1.2023

Eva Černíková reprezentovala náš kraj a její hrdý táta Martin Černík, olympionik a trenér české reprezentace, jí na ODM držel palce

Na zimní Olympiádě dětí a mládeže ČR 2023 v Královéhradeckém kraji držel Martin Černík své dceři, snowboardistce Evě, pěsti pro štěstí. On sám byl na olympijských hrách v Turíně jako první český snowboardista v historii. V roli kouče české reprezentace ve freestyle snowboardingu byl na dalších třech hrách a podepsal se pod výsledky nejen Šárky Pančochové. Do Špindlerova Mlýna přijel podpořit nejen Evu, ale všechny mladé sportovce naší krajské výpravy.

24.1.2023

Vzájemné fandění vyneslo sestrám zlato a bronz

S medailí v roce 2020 na zimní Olympiádě dětí a mládeže vůbec nepočítala, ale přesto získala bronz. Letos měla Sheila Havrdová z naší krajské výpravy vyšší ambice. Mířila za zlatým snem. A povedlo se! Sprint lyžařského orientačního běhu na domácí půdě ovládla. Její mladší sestra Selina zase vybojovala bronz.

24.1.2023

Oheň jubilejní 20. Olympiády dětí a mládeže už hoří

O zažehnutí olympijského ohně se postarala olympijská šampionka ve snowboardcrossu a ambasadorka letošního ročníku Eva Adamczyková. Za velkého potlesku nastoupily na plochu výpravy všech krajů společně s vlajkonoši z řad současných i bývalých sportovců. Zcela zaplněnou arénu v Hradci Králové slavnostním ceremoniálem provázel olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle.

10.1.2023

Hradec Králové, Vrchlabí, Novou Paku, Špindlerův Mlýn a Trutnov už za 12 dní ovládne Olympiáda dětí a mládeže

Zapálením olympijského ohně v neděli 22. ledna na zimním stadionu v Hradci Králové začne jubilejní 20. ročník Olympiády dětí a mládeže v Královéhradeckém kraji. O medaile se v 10 sportovních disciplínách mladí sportovci utkají ve čtyřech partnerských městech. Fanoušci mohou zcela zdarma přijít fandit na stadion do Nové Paky, na sjezdovky do Špindlerova Mlýna, do běžeckého areálu Vejsplachy ve Vrchlabí nebo na zimní stadion do Trutnova.

2.12.2022

Přípravy na Olympiádu dětí a mládeže vrcholí. Zástupci kraje jednali se starosty hostitelských měst

Přípravy na Olympiádu dětí a mládeže 2023 vrcholí. V sídle kraje se tento týden sešli členové řídícího výboru Královéhradeckého kraje a Českého olympijského výboru spolu se starosty měst, ve kterých se uskuteční celkem 10 sportovních disciplín olympiády, aby projednali organizaci příprav lyžařských areálů a dalšího zázemí. Největší sportovní akce pro talentované sportovce ze všech 14 krajů ČR se koná od 22. do 26. ledna 2023 ve Špindlerově Mlýně, Vrchlabí, Trutnově a Nové Pace.

1.12.2022

Olympiáda dětí a mládeže ve Špindlu se kvapem blíží. Radní si prohlédli její přípravy

Rada Královéhradeckého kraje jednala mimořádně ve Špindlerově Mlýně, kde už v lednu vypukne 20. olympiáda dětí a mládeže. Kromě představení organizace a příprav si radní prohlédli sportoviště ve Špindlerově Mlýně a Vrchlabí, kde porovnají síly mladí lyžaři, snowboardisté, biatlonisté, běžkaři a uskuteční se tu také disciplína zimního orientačního běhu.

29.11.2022

Hledáme dobrovolníky na Olympiádu dětí a mládeže 2023 do Špindlerova Mlýna

Královéhradecký kraj hledá dobrovolníky na jubilejní 20. ročník Olympiády dětí a mládeže ve Špindlerově Mlýně, která se uskuteční 22.–26. 1. 2023. Zájemci si mohou vybrat z několika pracovních pozic a sportovišť či míst, na kterých se připojí k organizačnímu týmu největší multisportovní akce v České republice. Dobrovolnická práce na ODM 2023 v Královéhradeckém kraji je vhodná ideálně pro zájemce starší 18 let, kteří milují sport a rádi se zapojí do přátelského a aktivního kolektivu. Dobrovolníci se mohou hlásit už nyní na webu českého olympijského týmu pomocí online formuláře. Náplň práce je rozmanitá a zahrnuje organizaci na sportovištích, zajišťování ceremoniálů nebo třeba zpracování sportovních výsledků. Veškeré podrobné informace o nabízených pozicích zájemci najdou na webu www.olympijskytym.cz/odm/dobrovolnici-odm2023.

29.11.2022

Hotel VZ Bedřichov se promění v olympijský dům

Jubilejní X. Hry zimní olympiády dětí a mládeže (ODM) odstartují 22. ledna 2023 na zimním stadionu v Hradci Králové. O den později se ve Špindlerově Mlýně otevře olympijský dům. V ten se promění vojenská zotavovna Hotel VZ Bedřichov. Sportovcům a návštěvníkům her nabídne během čtyř dní doprovodné akce a na venkovním podiu se odehrají i medailové ceremoniály.

29.11.2022

Sněhulák v kulichu bude doprovázet olympiádu dětí a mládeže

Královéhradecký kraj představil maskota, který bude doprovázet účastníky jubilejního 20. ročníku Olympiády dětí a mládeže ČR 2023 (ODM). Maskot v podobě sněhuláka v kulichu vznikl z grafického návrhu Sabiny Barešové ze Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku Hradec Králové zaslaného do soutěže pro logo vyhlášené pro střední školy.

29.11.2022

Zimní olympiáda 2023 ve Špindlu má své logo, autorem je žák trutnovského gymnázia

Královéhradecký kraj představil logo pro Hry X. zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2023 (ODM), jejímž centrem se v lednu 2023 stane Špindlerův Mlýn. Logo vzešlo ze 101 návrhů soutěže, kterou vyhlásil kraj pro žáky středních škol. Porota složená z profesionálů v oboru grafiky, marketingu a zástupců kraje vyhodnotila jako nejlepší návrh Antonína Schmieda z trutnovského gymnázia. Kraj ho ocenil poukazem na nákup zboží v hodnotě 10 tisíc korun.

1.11.2022

Jubilejní 20. ročník Olympiády dětí a mládeže bude hostit Královéhradecký kraj

Podpisem smlouvy mezi Českým olympijským výborem (ČOV) a Královéhradeckým krajem dnes naplno odstartovaly přípravy 20. ročníku zimní Olympiády dětí a mládeže. Za přítomnosti hejtmana Martina Červíčka a předsedy ČOV Jiřího Kejvala byly představeny lokality sportovišť a podrobnosti k pořádání sportovního svátku, který proběhne v lednu 2023.