Omezení spojů a vyšší hygiena. Kraj v autobusové dopravě zavádí opatření kvůli koronaviru

13. 3. 2020

Česko má již přes sto potvrzených případů výskytu koronaviru. Z důvodu uzavření škol Královéhradecký kraj od pondělí 16. března omezí některé linky veřejné autobusové dopravy. Vedle toho zavádí i důslednější hygienická opatření v jednotlivých autobusech.

V podstatě teď přecházíme na prázdninový režim. Lidé musí od pondělí 16. března počítat s menším počtem stávajících spojů. Všechny informace o spojích budou dostupné na portálu jízdních řádů IDOS a zveřejníme je i na webových stránkách kraje. S dopravci jsme domluveni, že informace o změně jízdních řádů vylepí na zastávkách. Prosím všechny cestující o trpělivost a o přizpůsobení se nastalé situaci,“ uvedl první náměstek pro dopravu Martin Červíček.

Denní rozsah objednávaných spojů v pracovních dnech se sníží maximálně o 10 %. Víkendový rozsah zůstane prozatím zachován. Informace cestující najdou na webu www.idos.cz, pro další dotazy mohou volat infolinku IDS IREDO na telefonním čísle 491 580 333.

Rozhodnutí kraje navazuje na vládní nařízení o zrušení výuky na základních, středních, vyšších odborných a vysokých školách. Vedle toho kraj zavádí další opatření přímo do autobusů. 

Řidiči všech námi objednávaných autobusových linek jsou proškoleni o důslednějším důrazu na hygienu a nařídili jsme dopravcům také častější dezinfekci interiéru jednotlivých autobusů,“ doplnil náměstek Červíček.

Finanční dotace na tato opatření ve středu přislíbilo ministerstvo dopravy.  „Do pátku ministerstvu dopravy dodáme počet přepravovaných osob v rámci naší veřejné dopravy. Jsme také připraveni pomoci při přerozdělování financí pro dopravce a pro obce, které provozují hromadnou dopravu,“ informoval náměstek Červíček a dodal, že Královéhradecký kraj využije i nabídku ministerstva na zprostředkování dodavatele dezinfekčních prostředků, kterých je v ČR aktuálně nedostatek.
 

Od soboty kraj omezí autobusová spojení s Polskem

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu vláda zakázala všem dopravcům v mezinárodní osobní silniční, železniční i vodní dopravě přepravu cestujících přes hranici České republiky. Tento zákaz se týká také autobusových linek 000158 a 000159, které normálně zajíždí do polské Kudowy Zdróje.

 

Na základě nařízení vlády jsme museli omezit dvě autobusová spojení s Polskem. Konkrétně se jedná o linky Náchod – Kudowa Zdrój a Hronov – Kudowa Zdrój. Od 14. 3. bude linka číslo 000158 končit na zastávce Náchod, Běloves, Kaufland a linka 000159 bude mít konečnou zastávku Hronov, Malá Čermná. Vedle autobusů cestující musí počítat i s tím, že nebudou moci využívat vlakové spojení Trutnov – Královec – Sędzisław,“ informoval náměstek Martin Červíček.

 

Všechny informace o spojích cestující naleznou na portálu jízdních řádů www.idos.cz.

 

Fotogalerie