Kraj dokončil největší investici ve své historii. Náchodské nemocnici přibyly dva moderní pavilony

22. 9. 2020

1,4 miliardy korun – tolik si vyžádala stavební část první etapy modernizace a dostavby Oblastní nemocnice Náchod. Po 27 měsících je největší investice v historii Královéhradeckého kraje hotová. Dva nové pavilony teď zahájí zkušební provoz, aby na začátku příštího roku začaly sloužit pacientům.

Královéhradecký kraj dokončil největší investici ve své historii. Náchodské nemocnici přibyly dva moderní pavilony
Slavnostní pásku při otevření nového pavilonu náchodské nemocnice přestřihli za Královéhradecký kraj Jiří Štěpán, radní Václav Řehoř a náměstci Aleš Cabicar a Martin Červíček (všichni na snímku uprostřed).

„Cílem první etapy modernizace náchodské nemocnice byla výstavba dvou nových pavilonů. Pavilon K bude sloužit jako centrální budova, kde se pacientům dostane vyšetření a kde bude probíhat veškerá operativa. Následnou péči pak zajistí pavilon J s kapacitou až 150 lůžek. Obě budovy jsou propojeny jak v nadzemní, tak v podzemní části. Jsem doopravdy rád, že se kraji tuto dlouho plánovanou investici podařilo dokončit. Náchodskou nemocnici to posouvá mezi špičková zdravotnická zařízení naší republiky,“ uvedl náměstek Aleš Cabicar odpovědný za oblast zdravotnictví.

Do pavilonu K se po skončení zkušebního provozu přestěhuje dětské oddělení, oddělení porodnice, ARO a JIP, operační sály a všechny zobrazovací metody. V pavilonu J se budou nacházet lůžková oddělení ortopedie, chirurgie, gynekologie a porodnice.

„Po několika letech příprav a více jak dvou letech stavebních prací jsme dokončili největší investici kraje v jeho dvacetileté historii. Děkuji celému týmu odboru investic za skvěle odvedenou práci. Právě lidé z krajského úřadu mají obrovský podíl na tom, že má Náchod dva nové moderní nemocniční pavilony. Tady to ale nekončí. Teď je ještě potřeba pořídit všechny zdravotnické a IT technologie a vnitřní vybavení budov a také začít připravovat druhou etapu modernizace, která splní hlavní cíl celé investice – sestěhovat nemocniční areál do jednoho centra,“ řekl radní Václav Řehoř odpovědný za oblast investic a majetku.

Královéhradecký kraj dokončil největší investici ve své historii. Náchodské nemocnici přibyly dva moderní pavilony
Nové pavilony náchodské nemocnice v ptačí perspektivy.

Za první etapu modernizace Oblastní nemocnice Náchod kraj zaplatil celkem 1,4 miliardy korun. Další položkou je pořízení vybavení pavilonů za 400 milionů korun. V rámci druhé etapy by mělo v budoucnu dojít k výstavbě dalšího pavilonu a k adaptaci těch stávajících tak, aby se horní část nemocničního areálu mohla přemístit do té dolní.

Králohradecký kraj poprvé soutěž na modernizaci náchodské nemocnice vypsal v březnu 2012, v květnu následujícího roku ho zrušil. Obdobný případ byl u druhého tendru, který vypsal v červenci 2015. Třetí soutěž zrušilo nové vedení kraje v prosinci 2017 z důvodu jeho nedůvěryhodnosti a následně vypsalo 1. srpna 2017 v pořadí čtvrtý tendr.

V listopadu 2017 kraj obdržel celkem tři nabídky. Tu nejnižší ve výši 1,344 miliardy korun nabídlo konsorcium společností Geosan Group, a. s., a BAK stavební společnost, a. s., které v dubnu 2018 zahájilo stavební práce.

Náchodská nemocnice je největším zdravotnickým zařízením zřizovaným Královéhradeckým krajem, které slouží spádové oblasti pro více jak 200 tisíc obyvatel.

Fotogalerie