Centra odborného vzdělávání dostanou desítky milionů z EU

17. 4. 2009 Autor: Jiří Hošna

Více než sto milionů korun by mělo přijít z Evropské unie na projekty krajských center odborného vzdělávání. Díky nim získají studenti vyšších odborných a středních škol kvalitnější podmínky pro výuku, centra budou sloužit i k dálkovému studiu a programům celoživotního vzdělávání. Krajští zastupitelé včera schválili kofinancování projektů čtyř vzdělávacích center, na které Brusel dotace poskytne.

„Centra by měla lidem umožnit i získat dovednosti potřebné pro vykonávání nejrůznějších profesí či si prohloubit již dříve získanou kvalifikaci. Za prioritní v současné době považujeme zejména obory, kterých je na trhu práce nedostatek. Jde o obory strojírenské, elektrotechnické, stavební, dále pak vybrané obory služeb, zejména řemeslného charakteru,“ řekl krajský radní Jiří Nosek, který je odpovědný za oblast školství.

Krajští zastupitelé včera uvolnili zhruba devět milionů korun na kofinancování čtyř vzdělávacích center. Dotace z evropských fondů budou směřovat do Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Hradební v Hradci Králové, které se zabývá strojírenstvím a obnovitelnými zdroji energie. Dále je dostane další hradecká Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vocelova se zaměřením na automobilový průmysl a dopravu. Podporu rovněž mohou očekávat Vyšší odborná škola stavební a Střední průmyslová škola stavební arch. Jana Letzela v Náchodě a Česká lesnická akademie z Trutnova.

Školy díky financím z unie získají moderní vybavení pro výuku. Vzdělávat se v nich budou moci i žáci a studenti z ostatních středních škol v Královéhradeckém kraji. Rozšíření programů výuky celoživotního vzdělávání pomůže jednak dodat na trh práce například nedostatkové strojírenské profese, jednak školám pomůže v příštích letech zmírnit očekávaný pokles žáků, kteří budou do středních škol přicházet.

Špičkově vybavených vzdělávacích center by mělo v kraji do roku 2013 tímto způsobem fungovat šest. S dalšími dvěma se počítá ve Vyšší odborné škole rozvoje venkova a Střední zemědělské škole, Hořice a Střední průmyslové škole, Trutnov. Královéhradecký kraj chce celkem na projekty vzdělávacích center získat z Evropské unie zhruba čtvrt miliardy korun.

Logo ROP NUTSII Severovýchod, EU - investice do Vaší budoucnosti