Co udělám pro vítězství? Takovou otázku si musel před finále kajak krosu K1 položit nadaný Oto Bolehovský. Po své levici měl svého největšího konkurenta a favorita na vítězství – Jáchyma Krpálka. Kontakt je v této disciplíně povolen, ne-li přímo vyžadován. A reprezentant Královéhradeckého kraje se ho nebál využít.
Hned v první brance vytlačil svého soka k nesprávnému projetí branky a odsoudil ho mimo medailové pódium. Následná cesta ke zlatu už byla výrazně snazší. V cíli to ovšem hýřilo emocemi.
Zatímco zklamaný favorit Krpálek zuřil a naštvaně bouchl do svého raftu, vítěz celého závodu v poklidu vstřebával obrovský úspěch. „Mám smíšené pocity. Jsem rád za výhru, ale vyřadil jsem nejlepšího z nás. Hodně trénuje a je v téhle disciplíně opravdu výborný,“ pěl ódu na svého soupeře vítěz Bolehovský.
„Vytlačil jsem ho hned v první brance. Byl to ode mě záměr. Šel jsem do toho s jasným nastavením – tenhle závod vyhraju. A naštěstí se zadařilo. I přesto je to hořkosladké,“ pokračoval úspěšný mladík spojený s trutnovskou kanoistikou.
Na ODM je ve své kariéře už potřetí a medaile vozí domů se železnou pravidelností. Letos mu na krku visely dvě zlaté a jedna stříbrná, na předchozích hrách byl hned čtyřikrát bronzový.
I přes parádní formu nevstupoval na start finálového klání s ledovým klidem. „Před startem jsem vždycky nervózní, ale nejdůležitější je se s tím popasovat. Jistotu jsem dostal až v poslední protivodě. Při otočce velmi dobře vidíš, jak na tom reálně jsi. Byla to velká úleva,“ komentoval.
Právě kontaktní disciplína, ve které čtyři soupeři zároveň závodí na divoké vodě, se stala jeho novou oblibou. „Je to nové, hodně tvrdé a náročné. Často z toho bývají i zranění – kvůli pádům do vody z výšky trpí především záda. Ale mě to hrozně baví,“ dodal.
V cíli čtrnáctileté naději gratulovali pyšní rodiče i spokojení trenéři. „Za úspěch vděčím především koučům. Strategii si sice dělám sám, ale následně se s nimi poradím. A nakonec stejně velkou část závodu všichni většinou improvizujeme,“ usmívá se Bolehovský.
„Zlato z ODM je pro mě zatím vrcholem kariéry. A kam bych se chtěl posunout dál? Jednou bych se chtěl podívat na olympiádu. Třeba se to někdy povede,“ uzavřel.