Trutnovská průmyslovka má nové vybavení pro praktickou výuku díky daru od lokální firmy Siemens
Krajská Střední průmyslová škola Trutnov převzala za účasti hejtmana Martina Červíčka a náměstka pro školství Arnošta Štěpánka od závodu Siemens NST Trutnov vybavení pro praktické vyučování v hodnotě 1,2 milionu korun. Věcný dar obsahuje kromě tří programovatelných logických automatů, nového softwaru a komponentů také široké spektrum jistících prvků. Vybavení využijí žáci z oborů Elektrikář a Elektrotechnika.
„Trutnovská průmyslovka je druhou největší střední školou v kraji, celkem nabízí sedm oborů, z nichž tři jsou učební, dokáže v uchazečích o studium vzbudit zájem a napomáhá měnit trendy ve školství směrem k řemeslům, za což jsem osobně rád. Ale protože žádný pokrok ve vzdělávání se neobejde bez jeho modernizace, je velkým přínosem spolupráce školy s lokálními firmami, které si to uvědomují. Právě díky partnerství, například s místní firmou Siemens, žáci průmyslovky chtějí po dokončení školy zůstat v oboru a mají zkušenosti s moderními technologiemi v oblasti automatizace a robotiky,“ řekl hejtman Martin Červíček.
Nové vybavení využijí žáci na odloučeném pracovišti školy v Mladých Bukách. Areál dvou objektů slouží pro praktickou výuku a nacházejí se v něm učebny, dílny a kabinety. Královéhradecký kraj v letošním roce investoval do areálu pro praktické vyučování za zateplení objektu, výměnu oken a střech necelých 37 milionů korun včetně DPH.
Kromě sad jističů, chráničů, relé, obloukové ochrany, svodičů bleskových proudů, přepětí, signálky, rozvodnicové skříně, propojovací lišty, modulů světelného návěstí a dalších komponentů jsou součástí daru také tři řídicí jednotky PLC Simatic. Celková hodnota daru činí 1,2 milionu korun.
„Vybavení od společnosti Siemens nejen zkvalitní praktické vyučování, ale žáci ho využijí také při zhotovování souborných ročníkových prací a závěrečných nebo maturitních zkouškách. Jednotlivé komponenty a výrobky lze totiž variabilně instalovat dle zadání učitele na výukové panely a cvičné stěny. Jsem rád, že díky spolupráci základních a středních škol, města Trutnova a našeho kraje se daří vytvářet studentům ty nejlepší podmínky pro jejich vzdělávání. Této významné podpory technického vzdělávání si jako kraj velmi vážíme,“ doplnil náměstek Arnošt Štěpánek odpovědný za oblast školství.
V oborech Elektrikář a Elektrotechnika v současné době na Střední průmyslové škole Trutnov studuje 220 žáků v denní formě studia a závod Siemens NST zaměstnává cca 90 absolventů trutnovské průmyslovky. Ti se uplatňují především na odborných pozicích technologů a v odděleních vývoje, IT a kvality. Několik absolventů také pracuje na manažerských pozicích, například jako vedoucí výroby.
Vedle věcného daru se společnost Siemens stala partnerem školní soutěže Elektrikář roku, které se účastní žáci třetích ročníků v oblasti slaboproud a silnoproud.