Klienti Domova sociálních služeb v Chotělicích (DSS) se úspěšně začleňují do běžného života v Jičíně i okolí. Do prostředí chráněného bydlení, které vzniklo díky Královéhradeckému kraji a s finanční podporou Evropské unie, se z prostředí instituce přesunulo již 11 klientů s lehkým, středním nebo kombinovaným postižením. Ti dosud větší část svého života prožili v ústavním prostředí. S klienty se do komunitní formy bydlení přesunula také odpovídající část odborných zaměstnanců DSS.
„Všichni pracovníci, kteří přešli z ústavního provozu Domova sociálních služeb Chotělice do komunitní pobytové formy, jsou změnou nadšeni. Za první rok provozu tohoto zařízení se ukázalo, že transformace Domova výrazně zlepšuje podmínky nejen klientů, ale i pracovníků,“ uvedl domova Jan Vrbický.
Nové zázemí nechal vybudovat Královéhradecký kraj kompletní rekonstrukcí bytového domu v Ruské ulici v Jičíně. Využil pro tyto účely dotaci evropských fondů z programu REACT EU a celkově pro pobytovou službu profinancoval 42 milionů korun. Provoz chráněného bydlení byl zahájen na začátku loňského března a jeho provoz je hrazen z evropských zdrojů v rámci projektu Královéhradeckého kraje Žijeme v komunitě fáze 3, který je spolufinancován z Operačního programu Zaměstnanost +.
Klienti nově bydlí v běžné zástavbě, v tzv. komunitní formě pobytové sociální služby, a zapojují se do běžného života města. Proces transformace a postupného opouštění ústavního zařízení na zámku v Chotělicích, který nastartoval tamní DSS, je převratnou změnou nejen pro klienty, ale také pro sociální pracovníky, pečovatelky, zdravotní sestry.
Chráněné bydlení v Jičíně je nová pobytová sociální služba. Péči o klienty a provoz zařízení zajišťuje osm pracovníků přímé péče v dvousměnném nepřetržitém provozu a jedna sociální pracovnice.
„Změn pro klienty je hodně: za první rok pobytu v Jičíně udělali obrovský pokrok v rozvoji svých schopností a samostatnosti. Učí se přirozeně fungovat v domácnosti a postupně se omezuje jejich závislost na péči, na kterou byli v původním zařízení zvyklí. Nově si sami zajišťují stravu, chodí na nákupy, plánují měsíční rozpočet a poznávají řadu dalších nových činností. Někteří se zapojují do pracovních aktivit – úklid, různé pomocné práce a dostávají výplatu. A za prací dojíždějí i do okolí,“ popsal Jan Vrbický provoz v zařízení.
Lidé mohou klienty nově poznávající Jičín potkat na různých veřejných akcích, v kině, divadle, parku či na festivalech. Provoz komunitního bydlení navazuje spolupráci s místními partnerskými sociálními službami – Apropo Jičín, Život bez bariér v Nové Pace. A to je jen začátek. Nastavena je spolupráce na komunitním plánování sociálních služeb města a na dalším začleňování klientů z Chotělic do jičínské komunity.
„U všech klientů je vidět velký pokrok. Začleňují se velmi dobře do společnosti, navštěvují společenské akce a účastní se společenského dění ve městě. Orientaci po Jičíně zvládá většina klientů bez problémů. Prozatím jsme nenarazili na žádné větší překážky, které by bránily v dalším osobním rozvoji uživatelů služby,“ dodala vedoucí Chráněného bydlení v Jičíně Lucie Maxová.