První den své návštěvy v kraji putoval prezident Miloš Zeman po Hradci Králové

15. 4. 2014

Třídenní návštěvu Královéhradeckého kraje zahájil prezident Miloš Zeman v úterý 15. dubna dopoledne. Diskutoval s představiteli kraje i města, se studenty Univerzity Hradec Králové, ale také s hradeckými obyvateli, s osobnostmi kraje, podnikateli i odboráři. "Tento kraj nepatří mezi problémové. Máte hory i nížiny, příliš vás netrápí nezaměstnanost. Je to krásné místo pro život, uznávám. Ale Vysočina je, odpusťte mi to, krásnější," řekl prezident.

První den své návštěvy v kraji putoval prezident Miloš Zeman po Hradci Králové
Každé zastavení mělo svou atmosféru. V Regiocentru, sídle Královéhradeckého kraje, vítal Miloše Zemana hejtman Lubomír Franc. "Věřím, že se tu budete cítil jako doma, což nebude těžké. Rádi Vás vidíme," uvítal královéhradecký hostitel prezidenta o půl jedenácté dopoledne na Pivovarském náměstí v Hradci Králové. Poté začala diskuse se zástupci kraje. Témat bylo více - dokončení dálnice D11 do Hradce Králové a její pokračování směrem na Polsko, rekonstrukce krajských silnic, evropské dotace v dalším programovacím období nebo třeba budoucnost učňovského školství. Prezident se na závěr podepsal do pamětní knihy a dekoroval prapor kraje.

Čtyři stovky studentů a jejich učitelů čekaly na prezidenta i hejtmana na Univerzitě Hradec Králové. Je politicky výhodné chválit ostatní politiky? Co říkáte na zavedení eura? Jak byste charakterizoval ruského prezidenta Putina? Co říkáte na zavedení školného?...Tyto a další otázky pokládali studenti krátce po poledni v nabité univerzitní aule. Nejvíce dotazů se týkalo současného dění na Ukrajině. "Je třeba vypsat svobodné volby a nezbytné jsou politické i ekonomické reformy. Podstata ukrajinské krize tkví v tom, že tam stojí jeden gang proti druhému. To se musí vyřešit parlamentními volbami, které v této zemi považuji za důležitější než prezidentské," komentoval situaci prezident Zeman.

Do katedrály sv. Ducha na náměstí Jana Pavla II. uvedl prezidenta Zemana a hejtmana France královéhradecký biskup Jan Vokál. "Zážitkem bylo jen vstupovat do katedrály, obklopeni chlapeckým sborem Boni Pueri," řekl hejtman Franc. Jejich Ave Maria zněla gotickým chrámem po třetí hodině odpolední a nebýt kamer a fotoobjektivů, bylo to vytržení z reality, kterou každý z přítomných v té chvíli vnímal. "Uvedomuji si význam církve pro náš národ i společnost. S kardinálem Dukou často hovoříme o úloze hospiců. Myslím si, že právě církev by měla umožnit lidem důstojné umírání," vyjádřil své prezident Zeman, který v katedrále vyslechl modlitbu za arcibiskupa Karla Otčenáška. K jeho pamětní desce poté položil květiny.

Poté již prezidenta uvítali zástupci města v čele s primátorem Zdeňkem Finkem v Muzeu východních Čech. Na primátorovu neformální otázku, proč Miloš Zeman opustil Vysočinu a odhodlal se k prezidentskému "angažmá" s rozplánovaným diářem do poslední minuty, prezident odpověděl: "Člověk by měl myslím přijmout každou výzvu. Pokud ji nepřijme, rovnou prohrál. Je tu ale i druhá varianta, a té bychom se neměli dobrovolně vzdávat." Hovořilo se také například o kriminalizaci politických rozhodnutí. "Každé rozhodnutí nemůže být správné. Proto není dobré jej ihned kriminalizovat. Na druhou stranu je ale nutné důsledně pátrat po tom, zda nebylo motivováno snahou se osobně obohatit," řekl prezident.

Před pátou hodinou odpolední se Miloš Zeman setkal před muzeem s občany města, poté v Tereziánském dvoře s osobnostmi kraje a povečeřel s podnikateli a odboráři.

Den první je za námi - prohlédněte si fotogalerii.

Další informace přineseme zítra - prezidenta čekají v hradeckém Petrofu, v Holovousech, Jičíně a Náchodě.

Fotogalerie